Web sitesinin kendi cpaneli içinden yedek alma

Paylaş:

Web sitesinin kendi cpaneli içinden siteye ait verilerinin tam olarak nasıl yedek alınabileceğini ve cPanel içinden alınan yedeğin kendi bilgisayarımıza nasıl indirileceğini anlatalım.Öncelikle alan adımızın kendi hosting paneli olan cPanel’e bilgilerimiz ile giriş yapalım.

cPanele giriş yaptıktan sonra ekrana gelen görüntüde Dosyalar başlığı altında “Yedekleme” butonuna basarak sonra ki sayfaya geçelim.

Yedekleme bölümü ekranında sitenize ait dosyaları, mail hesapları ve mail içerikleri, veritabanları vs ne varsa tam olarak yedeklemek için “Tam bir Web Sitesi Yedeği indir” butonuna basarak sonra ki sayfaya geçelim.

Tam yedek oluşturmak için önce yedeğin alınacağı yeri “Yedekleme Hedef Yeri” bölümünden “Giriş Dizini” olarak seçiniz. Eğer yedekleme tamamlandıktan sonra e-posta bildirimi istiyorsanız “E-posta Adresi” bölümüne mail adresinizi yazarak “Yedek Oluştur” butonuna basıp yedek almayı başlatın.

Yedekleme ekranından veya mail adresinize gelen yedek tamamlandı mailinden sonra aynı bölümde sistemin otomatik aldığı yedeği göreceksiniz. Sitenize ait alınan Tam Yedeği ister resimde gördüğünüz gibi “İndirilebilir Yedekler” kısmında ki linkin üzerine basarak alabilirsiniz.

İsterseniz de bir  FTP programı ile sitenize FTP erişimi yaparak /home klasörü altında yedeğin üzerine çift tıklayıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

 

| Boduroglu.org