UEFA Uluslar Ligi

Paylaş:

UEFA Avrupa Uluslar Ligi nedir? UEFA Uluslar Ligi futbolda milli maçlara ilginin artırılması ve milli takımların oynadığı özel maç sayısını azaltmak için oluşturuldu. UEFA’ya üye 55 ülkenin mücadele edeceği turnuvada öncelikle 4 küme oluşturacak. Bu sistem hazırlık maçlarının yerine geçecek ve EURO 2020’ye play-off hakkı da sağlayacak.

2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri aynı şekilde 10 grup şeklinde oynanmaya devam edecek. 2020 Avrupa Şampiyonası finallerine kalacak son 4 takım, Uluslar Ligi’nin 4 kümesinden çıkacak. Kümelerinde Avrupa Şampiyonası finallerine kalamamış ülkeler, kendi aralarında play-off maçları yapacak ve son 4 takım Avrupa Şampiyonası finallerine katılmaya hak kazanacak.

A Milli Futbol Takımı‘nın da mücadele edeceği UEFA Avrupa Uluslar Ligi grupları belli oldu. A Lig’in de 12 ülke, B Lig’in de 12 ülke, C Lig’in de 15 ülke, son D Lig’in de 16 ülkenin milli takımları yer almaktadır. Lig A ve B’de 4 grupta 3 ülke mücadele edecek. Lig C’de 1 grupta 3 ülke, diğer 3 grupta 4’er ülke mücadele edecek. Lig D’de bulunan 4 grupta ise 4’er ülke mücadele yapacak.

UEFA’nın ilk kez 2018’de düzenlediği turnuvada Türkiye, Avusturya, Galler, Rusya, Slovakya, İsveç, Ukrayna, İrlanda Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Kuzey İrlanda, Danimarka ve Çekya ile B Liginde yer aldı. B Liginin Grup 2 de Türkiye’nin rakipleri İsveç ve Rusya oldu.

B Ligi gruplarında lider olan 4 ülke, A Ligine yükselecek. Grup sonuncusu 4 ülke ise 2020’de oynanacak bir sonraki turnuva için C Ligi’ne düşecek. B Ligi’nde en çok puanı olan ve 2020 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılamayan 4 ülke ise Mart 2020’de Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine gidecek. Bir takımı belirlemek için play-off oynayacak.

A Lig‘inde 4 grup lideri, 2019 Haziran’da şampiyon olmak için UEFA Uluslar Ligi Finalleri’nde yarı final, üçüncülük maçı ve final mücadelesi yapacak. Ev sahibi ülke, finalistler arasından 2018 Aralık’ta belli olacak. Grup sonuncusu olan 4 ülke, 2020’de düzenlenecek UEFA Uluslar Ligi’nde B Grubu’na düşecektir. UEFA EURO 2020’ye katılamayan en çok puana sahip 4 ülke Mart 2020’de Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine gidecek. Bir takımı belirlemek için play-off oynayacak.

C Lig‘inde ise 1 grupta 3 ve diğer 3 grupta 4 takım yer alacak. 4 grup birincisi B Ligi’ne yükselecek. Grup sonuncusu olan 4 ülke, 2020’de düzenlenecek UEFA Uluslar Ligi’nde D Grubu’na düşecek. UEFA EURO 2020’ye katılamayan en çok puana sahip 4 ülke Mart 2020’de Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine gidecek. Bir takımı belirlemek için play-off’ta mücadele edecek.

D Lig‘inde ise takımlar 4’erli 4 gruba ayrılacak ve 4 grup lideri C Ligi’ne çıkacak. UEFA EURO 2020’ye katılamayan en çok puana sahip 4 ülke Mart 2020’de Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine gidecek. Bir takımı belirlemek için play-off’larda yer alacak.

B Liginde 2.Grupta yer alan A Milli Takım’ın İsveç ve Rusya ile karşılacağı maç tarihleri;

7 Eylül Cuma / Türkiye-Rusya

10 Eylül Pazartesi / İsveç-Türkiye

14 Ekim Pazar / Rusya Türkiye

17 Kasım Cumartesi / Türkiye-İsveç