SSL Sertifikası

Paylaş:

SSL sertifikası yani açılımı Secure Sockets Layer (Güvenli Giriş Katmanı) olan alıcı ve site arasında güvenli bir ilişki hedefleyen, site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, veri iletişimi şifreli kanal üzerinden yapılan bir güvenlik ürünüdür. Sertifika web sitenizin ve içeriğinde ki dosya kodlamalarının güvenliğini sağlamaz.

SSL sertifikalarında bir kaç şifreleme yöntemi kullanılır ki şifreleme yöntemi anahtar uzunluğuna bağlıdır. SSL sertifikası Public Key ya da Private Key diye tabir edilen bu anahtarların kullanımıyla oluşmuş kodlama sistemi ile çalışmaktadır.  Sistemde anahtarlar birbirleri ile uyum içinde çalışarak  birinin kilitlediği bir veriyi ancak diğer anahtarın açabildiği çift yönlü bir koruma sağlamaktadır.

Genel olarak 256 bit şifreleme yöntemi kullanılır. 256 bit şifrelemede binlerce değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. SSL, standart biçimde bir algoritma üzerine kurulmuştur.

Web siteniz de sertifika kurulu olduğunda sitenizin güvenilir bir hizmet verdiğini göstermek için tarayıcılarda http yerine https protokolü kullanılmaktadır.

SSL sertifikasında yer alan bilgiler:
– Sertifika sahibinin adı
– Sertifikanın seri numarası ve sona erme tarihi
– Sertifika sahibinin açık anahtarının kopyası
– Sertifikayı düzenleyen kuruluşun dijital imzası

Sertifikalar verdikleri garantiye ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Kişisel ve alışveriş sitelerinde genelde en çok talep edilen sertifikaların başında Comodo ve Rapid SSL gelmektedir. 

Web sitenizin tarayıcılarda güvenli bir site olarak görünmesini istiyorsanız burayı tıklayıp güvenli duruma getirebilirsiniz.

 

 

bolme