SQL Server Configuration Manager WMI provider çözümü

Paylaş:

Windows sunucunuzda SQL Server Configuration Manager ekranına erişim sağlamak isterken aşağıda ki gibi bir hata ile karşılaştığınızda tek bir komutla çözüm sağlayabilirsiniz.

Cannot connect to WMI provider. You do not have permission or the server is unreachable. Note that you can only manage SQL Server 2005 and later servers with SQL Server Configuration Manager. Invalid class [0x80041010]

Bu hata SQL üzerinde yapılan yanlış işlemlerde sqlmgmproviderxpsp2up.mof dosyasının bozulmasından meydana gelmektedir. Bozulan dosyayı onarmadan önce dosyanın bulunduğu klasöre giderek dosya yolunu bulmanız gerekiyor.

Genel olarak sqlmgmproviderxpsp2up.mof dosyasının konumu \Programfiles(x86)%\Microsoft SQL Server\numara(*)\Shared klasörü içinde yer almaktadır.

Dosyanın yolu öğrenildikten sonra komut satırı (CMD) açarak ilgili klasöre (dizin) aşağıda ki komut ile girmeniz gerekiyor.

cd C:\Program Files(x86)\Microsoft SQL Server\numara(*)\Shared

(*) numara değeri SQL Server sürümüne göre değişmektedir.
– Microsoft SQL Server 2012 için numara: 110
– Microsoft SQL Server 2008 R2 için numara: 100
– Microsoft SQL Server 2008 için numara 100
– Microsoft SQL Server 2005 için numara 90

Daha sonra komut satırında klasör içinde aşağıda ki komutu uygulayıp sqlmgmproviderxpsp2up.mof dosyasında ki hatayı gidererek SQL Server Configuration Manager ekranına erişim sağlayabileceksiniz.

mofcomp sqlmgmproviderxpsp2up.mof