SMTP E-posta Hata Kodları

Paylaş:

Basit Posta Aktarım Protokolü (SMPT), İnternet’te e-posta biçimine ve iletimine ilişkin bir protokoldür.

SMTP hataları, bir e-postanın neden başarılı bir şekilde iletilmediğini açıklar.

E-posta hizmetleri tarafından oluşturulan hata iletileri, e-posta sorunlarının tespit edilip giderilmesi açısından faydalı araçlardır.

smtphata

 

Gelen veya giden iletileriniz gönderenlerine geri dönüyorsa geri dönen iletileri,
ileti güvenlik hizmeti tarafından oluşturulan SMTP yanıt kodları için inceleyin ve aşağıda açıklanan sorun giderme ilkelerini uygulayın.

Örnek SMTP Hata İletisi

Yukarıda ki örnek, posta sunucusundan alınan bir hata iletisini göstermektedir. 

İleti bize hatanın neden oluştuğunu ve hatayı gidermek için hangi işlemleri yapabileceğimizi söyler.

 

SMTP Hata Kodları

Hata KoduAçıklama
421 RP-001Outlook sunucusuna bağlanan posta sunucusu IP’si izin verilen oran sınırını aştı.Oran sınırlamasının nedeni IP/Etki alanı saygınlığıdır. Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta/internet servis sağlayıcınıza başvurun.
421 RP-002Outlook sunucusuna bağlanan posta sunucusu IP’si bağlantıda izin verilen oran sınırını aştı.Oran sınırlamasının nedeni IP/Etki alanı saygınlığıdır.Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta/internet servis sağlayıcınıza başvurun.
421 RP-003Outlook sunucusuna bağlanan posta sunucusu IP’si izin verilen bağlantı sınırını aştı. Sınırlamasının nedeni IP/Etki alanı saygınlığıdır.Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta/internet servis sağlayıcınıza başvurun.
550 SC-001İlke nedeniyle posta Outlook tarafından reddedildi. Reddin nedenleri istenmeyen posta özelliklerine sahip içerik veya IP/etki alanı saygınlığı ile ilgili olabilir.Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta/internet servis sağlayıcınıza başvurun.
550 SC-002İlke nedeniyle posta Outlook tarafından reddedildi. Outlook hesabına bağlanan posta sunucusu IP’si ad alanı araştırma davranışı sergiledi.Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta/internet servis sağlayıcınıza başvurun.
550 SC-003İlke nedeniyle posta Outlook tarafından reddedildi. IP adresiniz proxy/geçiş için kullanılmaya açık gibi görünüyor. Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta internet servis sağlayıcınıza başvurun.
550 SC-004İlke nedeniyle posta Outlook tarafından reddedildi. Ip adresinizden gelen postalarla ilgili şikayet aldığımızdan IP adresiniz engellendi.Gönderenlerin e-posta listelerinden istenmeyen alıcıları kaldırmalarına yardımcı olmayı amaçlayan ücretsiz bir program olan Gereksiz E-posta Raporlama Programı’na (JMRP) katılmanızı öneririz. Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta /internet servis sağlayıcınıza başvurun.
550 DY-001İlke nedeniyle posta Outlook tarafından reddedildi.Normal de bir internet posta sunucusuna kimliğ doğrulanmamış SMTP
e-postası teslim etmek için kullanmadıklarından genellikle dinamik IP’lerden gelen e-postaları kabul etmiyoruz.Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta/ internet servis sağlayıcınıza başvurun.
550 DY-002İlke nedeniyle posta Outlook tarafından reddedildi. Olası nedeni güvenliği aşılmış veya virüs bulaşmış bir sunucu/kişisel bilgisayardır. Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta/internet servis sağlayıcınıza başvurun.
550 OU-001İlke nedeniyle posta Outlook tarafından reddedildi.Bir e-posta /ağ yönetici değilseniz,yardım için lütfen e-posta /internet servis sağlayıcınıza başvurun. Bu engelleme hakkında daha fazla bilgi ve kaldırılmasını istemek için lütfen şu adrese gidin: http://www.spmahaus.org
550 OU-002İlke nedeniyle posta Outlook tarafından reddedildi. Reddin nedenleri istenmeyen posta özelliklerine sahip içerik veya IP/etki alanı saygınlığı ile ilgili olabilir.Bir e-posta/ağ yönetici değilseniz, yardım için lütfen e-posta/internet servis sağlayıcınıza başvurun.

 

 

 

bolme