Koronavirüs (Covid-19)

Paylaş:

Koronavirüs diğer bilinen adı ile Covid-19 şuana kadar milenyum da ortaya çıkan en büyük bulaşıcı hastalıktır. Koronavirüs adı, elektron mikroskobuyla bakıldığından yuvarlak ve üzerinde çıkıntıları olan bir taça benzetildiği için, Latince’de taç anlamına gelen korona kelimesinden gelmektedir. Yüksek ateş ve nefes darlığı ile tanımlanan koronavirüs, solunum yolu enfeksiyonuna neden olan ve insandan insana geçebilen bulaşıcı bir hastalıktır.

Yeni koronavirüs hastalığı , ilk olarak 2019 yılı Aralık ayının başında Çin’in Wuhan eyaletinde görülmüştür. Koronavirüs aslında, hayvanlarda bolca rastlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta Wuhan bölgesinde deniz ürünleri ve hayvan pazarında satış yapan insanlarda tespit edilmiştir. Önce hayvandan insana bulaşan virüsün insandan insana da yayılabildiği zamanla anlaşılmıştır. Yeni koronavirüs hastalığı (Covid-19) dünya genelinde hızlı yayılmasından sonra 11 Mart 2020 tarihinde pandemi, yani küresel salgın hastalık olarak ilan edilmiştir.

Hastalığın damlacık ve temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Yeni koronavirüs hastalığına SAR-CoV-2 virüsü neden olur.

Hastalığın bilinen en baş belirtileri,

– Ateşlenme
– Nesfes darlığı
– Koku alamama
– Sırt ve göğüs ağrısı
– Halsizlik
– Kuru öksürük

Hastalığın daha şiddetli evrelerinde zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir. Korona sürekli mutasyona uğrayan bir virüs olduğu için tam olarak bulunmuş bir ilaç veya aşı tedavisi yoktur.  Ağır hastalanan kişilerin hastanelere yatırılarak tedavi görmeleri gerekir.

Virüsden korunmak için T.C. Sağlık Bakanlığının açıklamış olduğu, Koronavirüs Riskine Karşı 14 Kural’a uyarak hem kendi hem de başkalarının sağlığını koruyabilirsiniz. Virüse karşı özellikle el temizliğine çok çok dikkat edilmeli (Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı), sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el dezenfektanı veya kolanya kullanılmalıdır.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemeli, hastalığı taşıyan kişilerle birebir yakın temastan kaçınmalı (en az 1 m uzakta bulunulmalı) , öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli veya dirsek içi kullanılmalı, kalabalık yerlere girilmemeli, çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalı iyi pişmiş olmasına dikkat edilmeli ve muhakkak tıbbi maske kullanılmalıdır.

Koronavirüsü yenmek için aşı çalışmaları ve bu çalışmaları test etme aşamaları dünya çapında devam etmektedir. Ülkemizde ki görülen vakalar ile ilgili bilgiyi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

 

Virüse yakalananlara acil şifalar, hastalığı atlatanlara geçmiş olsun, vefat edenlere rahmet olsun. Hayat eve sığar, evde kal Türkiye.

#HayatEveSığar #EvdeKalTürkiye #Covid-19

 

 

Yorum Yaz