Cpanel güvenli IP ekleme (whitelist)

Paylaş:

Cpanel güvenli IP ekleme (whitelist) işlemi yapabilmeniz için kendinize ait root kullanıcılı server (sunucu) hizmetinin olması gerekiyor.

Dışarıdan sisteme saldırı geldiğinde, FTP ve mail erişimlerinde hatalı şifre girişlerde sistem güvenliğini sağlamak için otomatik olarak IP adresini banlar, bu durumda sunucuya ve hosting kontrol paneline erişim tamamen kapanır.

Engelli olan IP adresinizi kaldırmak için iki seçecek bulunmaktadır.
– İlk seçenek olarak WHM/cPanel kontrol paneli içinde Plugins »ConfigServer Security & Firewall bölümünde Quick Ublock kısmında ki boşluğa IP adresinizi yazarak Quick Ublock bastığınızda engelli internete çıkış IP adresinizi silebilirsiniz. Veya Flush all Blocks kısmından Return diyerek engelli IP listesini komple temizlemiş olursunuz.

 

– İkinci seçenek olarak sunucu içinde yapılmaktadır. SSH root erişimi sağlandıktan sonra aşağıda ki komut ile ilgili dosyayı açarak CTRL + W tuşları kullanarak ip adresinizi yazıp enter dediğiniz de ilgili satırı bulacaktır. CTRL + K tuşlarıyla tüm satırı silerek CTRL + X yapıp Y tuşuna basarak işlemi kayıt ettikten sonra csf -r komutu ile csf servisini restart etmeniz gerekiyor.

# nano /etc/csf/csf.deny
# csf -r

 

 

IP engeli kaldırıldıktan sonra sistemde güvenilir listeye (whitelist) eklemek içinde iki seçecek bulunmaktadır.

– İlk seçenek olarak sunucu içinde yapılmaktadır. SSH root erişimi sağladıktan sonra aşağıdaki komutu uyguladığınızda erişim problemi olan IP adresinizi güvenilir listeye ekleyerek erişime açabilirsiniz.

# cd /scripts
# ./cphulkdwhitelist “IP Adresiniz”

whitelist2

 

– İkinci seçenek olarak WHM/cPanel kontrol paneli içinde Plugins »ConfigServer Security & Firewall bölümünde Quick Allow kısmında ki boşluğa IP adresinizi yazarak Quick Allow bastığınızda internet IP adresinizi sistemde güvenli listeye eklemiş olacaksınız.

 

 

bolme