Özel Nameserver Oluşturma

Paylaş:

Tescil ettirdiğiniz domaine hosting paketi bağladığınızda kendi özel nameserver oluşturma işlemi ile adresleri kullanabilirsiniz. Bu işlem için alan adını tescil ettirdiğiniz firma müşteri panelinden isterseniz kendiniz manuel olarak veya firmanın teknik destek ekibine hosting paketinin bulunduğu ip adreslerini ilettiğinizde alan adınıza nameserver adreslerini oluşturabilirsiniz.

Nameserver adresini oluşturmadan önce hosting paketinin bulunduğu sunucu ipsin veya iplerini ilgili yer sağlayıcıdan temin ediniz. Daha sonra alan adının tescil edildiği firma müşteri paneline girerek alan adları bölümünden nslerinizi (nameserver) oluşturmaya başlayın.

Bu işlemi görsel olarak boduroglu.org alan adının bulunduğu inetmar firmasının müşteri panelinden nasıl yapıldığını inceleyelim. Müşterini paneline giriş yaptıktan sonra firmadan temin ettiğimiz ip adreslerini kullarak nsleri oluşturuyoruz.

Alan adları bölümünden ns (name server) oluşturacağımız alan adını yönet diyerek bir sonra ki sayfaya geçiş yapıyoruz.

ns1

 

Bu bölümde işarekli kısma basarak alan adına var olandan farklı bir ns (name server) adresi oluşturacağımız bölüme geçiş yapıyoruz.

ns2

 

Evet ns (name server) adreslerini resimde göründüğü şekilde oluşturuyoruz.

ns3

 

Bu işlemi yaptıktan sonra standart olarak 1 ile 24 saat arasında otomatik olarak ns (name server) adresleriniz tamamen internet ortamında kullanılabilir ve tanınan ns (name server) adresi olarak oluşacaktır.

 

bolme