Konut kredisi çekenler o parayı geri alabilecek

Paylaş:

Tüketiciler Birliği Başkanı (TBB) Mahmut Şahin’in açıklamasında konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin KDV’den muaf olacağını belirterek,

“Kredi kullanarak konut alanların ödedikleri KDV’yi geri alabilecek” şeklinde söyledi.

Vatandaşın ev sahibi olmak adına kredi çektiğinde 150 m2 altındaki evler için çekilen kredi tutarının %1 kadar, 150 m2 ve üzeri için %8’i kadar KDV ödemesi yaptığını belirtti.

Şahin’in 150 m2 üzerinde ki konutlar için %18 olan KDV oranının 31 Mart 2017 ‘ye kadar %8’e düşürüldüğünü söyledi.

Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin, kredi çekilerek konutun alınması durumunda ödenilen KDV tutarının geri alabileceğini belirterek;
“Kullanılan konut kredisi için bankalar KDV alıyor. Tüketici aldığı daireyi peşin değil de kredi ile alması durumunda tüketici lehine durumlar ortaya çıkıyor. Tüketicilerimiz bunlardan habersiz. çekilen kredi rakamları yüksek olduğu için KDV oranı %1  bile olsa yüksek miktarda rakamlar ortaya çıkabiliyor. 150 m2 küçük daireler tamam ama 150 m2 büyük bir daire almışsanız KDV oranı %8’e çıkıyor. Toplamda 200 bin liralık bir kredi çekseniz bunun KDV’si 16 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu miktarı inşaat şirketleri ya da müteahhitlere ödüyoruz. Bu durumu inşaat firmaları da bilmiyor. Eğer sizden KDV alınmışsa ve siz kredi ile almışsanız bu KDV’si geri alabilirsiniz.” şeklinde tüketicileri uyardı.

tbbl

Mahmut Şahin ayrıca konut düzenlemelerinin tüketici tarafından yeteri kadar bilinmediğini belirterek;
“116 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin 4/2 maddesi fazla veya yersiz olarak hesaplanan vergi, öncelikle satıcı tarafından alıcıya iade edilecektir demektedir. Konutunu finansal kiralama yöntemi veya sahip olduğu konutu teminat göstererek alan tüketiciler KDV’den muaf olduklarını bilmelidir. Tüketicilerimiz, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların geri iadesini isteyebilirler. 2320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2320 lira ile 3480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurarak yukarıda söylediğim kanun maddelerini de belirtip haksız alınan bu bedeli geri alabilirler.” söyledi.

 

 

 

bolme