Kanser riskini azaltan besinler

Paylaş:

Ünlü diyetisyen Sevil Ürer Vefalı son zamanlarda hızla yayılan bir hastalık haline gelen kanseri önlemek için bazı besinlerin korunmada faydalı olduğunu belirtti. Kanserden korunmak için tüketilmesi gereken besinler:

HAVUÇ;
Betakarotenden zengin olan havuç ağız, yemek borusu, mide kanseri ve prostata karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Havucun suyunu çıkartarak da tüketebilirsiniz.
havuck

KIRMIZI BİBER;
İçeriğinde C vitamini barındıran sebzelerden biridir. Antioksidan bir vitamin olan C vitamini kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
kirmizi-biberk

BROKOLİ;
A ve C vitaminleri, lif, kalsiyum ve folik asit gibi değerleri olan bir sebzedir. Brokoli, glukosinolat içermektedir ve vücutta meydana gelen zararlı maddelerin etkisiz hale dönüştürülerek böbreklerden atılmasını sağlamaktadır. İdrar yolları, kolon, akciğer, göğüs ve rahim kanserine karşı koruyucudur.
brokolik

SARIMSAK;
Selenyum içeriği yüksek olan bir besin kaynağıdır. Göğüs, bağırsak, mide, prostat ve cilt kanserlerinde tümörlerin oluşmasını ve ilerlemesini engellemektedir. Sarımsağı çiğ veya zeytinyağı içinde ezilerek tüketilmesi daha faydalıdır.
sarimsakk

ANANAS;
İçinde “Bromelain” maddesi bulunan ananas özellikle bağırsak, akciğer, cilt ve yumurtalık kanserlerinde tümörlü hücrenin gelişmesini ve yayılmasını engellemektedir.
ananask

DOMATES;
Domatesin içeriğinde bulunan “likopen” maddesi vücutda DNA hasarını engelleyerek akciğer, meme ve kolon kanserlerinin oluşma riskini azaltmaktadır.
domatesk

ÇÖREK OTU;
Çörek otu insan bedeninde kanser tümörüne karşı mücadele eden hücrelerin sayısını arttırarak karaciğer, akciğer, kolon, lösemi, baş-boyun,  lenfoma, pankreas ve prostat gibi kanserlere karşı koruyucudur.
corek-otuk

FINDIK;
Kalp ve damar sağlığı açısından güçlü bir besin kaynağı olan fındık E vitamini açısından zengin bir besindir.Kanserli hücrelerin büyümelerini engelleyerek kendilerini yok etmelerini sağlayan apoptosis sürecini başlatır. Kolon, prostat ve göğüs kanserlerinin gelişmesini engellemektedir.
findikk

KARA ÜZÜM;
İçeriğinde bulunan “resveratrol” özelliği ile kanser yapıcı bileşikleri engellemektedir. İnsan bedeninde kanser dokularının ilerlemesini ve gelişimini engellemektedir.
kara-uzumk

SOĞAN;
İçinde bol miktarda A, B ve C vitaminleri, kükürt, iyot ve fosfor içerir. Kolon kanserine yakalanma riskini azaltarak doğal antibiyotik yapısıyla bağırsak ve karaciğeri temizlemektedir.
sogank

YEŞİL ÇAY;
Kolon kanseri riskini azaltma konusunda etkilidir. İçeriğindeki kateşinler antioksidan etkiye sahiptir. Günde 2 bardak şekersiz yeşil çay içilmesi küçük hücreli akciğer, pankreas ve ağız kanserlerinin gelişimini engellemektedir.
yesilcay

KURU BAKLAGİLLER;
Kuru fasulye, mercimek, barbunya ve nohut yoğun lifli besinlerdir. Özellikle bağırsak kanseri için koruyucu olup kan dolaşımına yardımcı olmaktadırlar.
baklagilk

YOĞURT;
Yoğurdun içindeki probiyotik bakteriler bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.Mide, kolon, meme ve akciğer kanserlerine karşı etkilidir.
yogurtk

ZERDEÇAL;
Lösemi, akciğer, karaciğer, kolon, meme, mide, beyin ve yumurtalık gibi bir çok kanser tümörü hücrelerinin gelişimini engellemektedir. Safra arttırıcı etkisi nedeniyle safra taşı olan kişilerde kullanılmamalıdır.
zerdecalk

BALIK;
A,D,K ve B grubu vitaminlerini içeriğinde barındırmaktadır. İyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko bakımından da iyi bir kaynaktır. Somon gibi omega-3 içeriği yüksek olan balıklar kansere karşı koruyucu ve etkilidir.
balikk

 

 

bolme