Gmail mail göndermede IPv6 hatası

Paylaş:

Gmail mail göndermede IPv6 hatası alan kullanıcılar dikkat. Hatayı sunucunuz da kurulu olan mail servisinden veya exchange sunucu üzerinden kapatarak çözümleyebilirsiniz.

Gmail uzantılı mail adreslerine yada mail servisini gmail sunucularına yönlendiren mail adreslerine mail gönderdiğinizde aşağıda ki gibi size geri mail iletilemedi uyarı bildirisi dönebilir.

 

Bu uyarıyı aldığınızda ilk dikkat edilmesi gereken durum gönderilen mailin son çıktığı yerdir. Eğer gönderilen mail exchange sunucunuz üzerinden çıkıyorsa bu servislerin ayarlarından IPv6 özelliği kapatmanız gerekiyor.

Exchange server üzerinde özelliği kapatmak için Başlat bölümünden network yapılandırmasını açarak işaretli olan özelliği kapatıp sunucunuzu yeniden başlatmalısınız. Özelliğin kapatılı olup olmadığını cmd ekranında ipconfig komutunu yazarak inceleyebilirsiniz.

 

Eğer mailin son çıktığı yer sunucunuz da kurulu olan mail servisi ise ayarlarından IPv6 özelliğini devre dışı bırakmanız gerekiyor.

Mail Enable mail servisinde bu özellik mevcut değil ama Merak mail (Icewarp) servisi kullananlar aşağıda ki gibi mail servisinin ayarlarında “Advanced” içinde “Protocol” bölümünden tik işaretini kaldırarak mail servisini restart ederek çözümleyebilir.

 

** Bu işlemlerin dışında Microsoft tarafından hazırlanan IPv6 bileşenini devre dışı bırakma dosyasını aşağıda bulunan linkten sunucunuza indirerek, gerekli ayarları düzenleyip sunucunuzu yeniden başlatmanız gerekiyor.

Bileşeni devre dışı bırakmak için tıklayın!