Directadmin SpamAssassin Kurulumu

Paylaş:

Directadmin paneli bünyesinde barındırdığınız sitelerinizin mail adreslerine çok sayıda spam mail geliyorsa directadmin spamassassin kurulumu yaparak çözümleyebilirsiniz. Spam Assassin, e-mail başlıklarının içeriğine ve body kısmına göre spam mesajları tanımlamak için çalışan otomatik bir e-posta filtreleme sistemidir.

Bu özellik sayesinde spam olarak işaretlenmiş mesajları otomatik olarak silebilir bir email adresini veya domaini blacklist/whitelist olarak ekleyebilirsiniz. Directadmin panelinde özelliğini aktifleştirmek için ssh sunucu içinden kurulumunu yapmanız gerekiyor.

Kurulum için ssh sunucu içine root kullanıcısı olarak bağlandıktan sonra aşağıda ki komutları tek tek sırası ile uygulayın.

Bilgi: 1.komut uzundur tamamını uygulamnız gerekiyor.

1.komut
yum -y install perl-ExtUtils-MakeMaker perl-Digest-SHA perl-Net-DNS perl-NetAddr-IP perl-Archive-Tar perl-IO-Zlib perl-Digest-SHA perl-Mail-SPF perl-IP-Country perl-Razor2 perl-Net-Ident perl-IO-Socket-INET6 perl-IO-Socket-SSL perl-Mail-DKIM perl-DBI perl-Encode-Detect perl-HTML-Parser perl-HTML-Tagset perl-Time-HiRes perl-libwww-perl perl-Sys-Syslog

2.komut
cd /usr/local/directadmin/custombuild

3.komut
./build set spamassassin yes

4.komut:
./build spamassassin

 

Komutları uygulayıp işlemi tamamladıktan sonra aşağıda ki komut ile sunucuda exim servisini restart ediyoruz.

/etc/init.d/exim restart

 

Directadmin panelinize giriş yaparak SpamAssassin yönetimi bölümünden spam engellemek için ayarlarını düzenleyebilirsiniz.