cPanel /cgi-sys/defaultwebpage.cgi çözümü

Paylaş:

cPanel kurulu sunucuda barındırılan web sitesinin açılışında karşılaşılan /cgi-sys/defaultwebpage.cgi uyarısının nasıl çözümlendiğini inceleyelim. Öncelikle bu uyarı web sitenizde DNS ayarı veya IP adresi değişikliği olduğunda cpanelin tarayıcıya default sayfa olarak otomatik tanımlamasıyla ortaya çıkar.

Sitenizin DNS veya IP değişikliğinin internet ortamında çözümlenmesi standart olarak 1 ile 24 saat arasında tamamlanmaktadır. Bu çözümleme süreci esnasında sitenizi tarayıcınızda açmak istediğinizde /cgi-sys/defaultwebpage.cgi uyarısı ile karşılaşırsınız.

Dns ve IP ayarı belirtilen süreç sonrası tamamlandığında sitenizde hala aynı default sayfa ile karşılaşıyorsanız bu hosting sunucu taraflı değil tamamen kullandığınız tarayıcı geçmişiniz ile alakalıdır.

Deafult sayfasından kurtulmak için ilk önce bilgisayarınızda Başlat > Çalıştır > cmd ile komut satırını açmanız gerekiyor. Cmd komut ekranında ipconfig /flushdns komutunu uygulayıp önbеllеğе alınmış DNS kaуdını sonlаndırma işlemini uygulayın.

Bu işlemden sonra sitenizde aynı uyarıyı alıyorsanız chrome ve firefox tarayıcılarının geçmişini temizlemek için aşağıda ki işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.

# Chrome tarayıcı geçmişini temizlemek için;

Chrome tarayıcısını açarak sağ tarafta noktalı yere tıklayıp Ayarlar kısmına giriyoruz.

Açılan sayfanın en altında Gelişmiş sekmesine basarak sayfayı aşağı doğru açarak sayfanın altında Tarama verilerini temizle kısmına tıklıyoruz.

Tarama verilerini temizle bölümünde temizlemek istediğiniz süreyi seçerek Verileri Temizle butonuna basarak tarayıcınızın geçmişini temizleyerek web sitenizi tekrar açmayı deneyerek açıldığını görebilirsiniz.

# Firefox tarayıcı geçmişini temizlemek için;

Firefox tarayıcısını açarak sağ tarafta noktalı yere tıklayıp Seçenekler kısmına giriyoruz.

Açılan ayarlar bölümünün sol tarafında Gizlilik ve Güvenlik sekmesinde Geçmişi Temizle butonuna basarak tarayıcınızın geçmişini temizleyip web sitenizi tekrar açmayı deneyerek açıldığını görebilirsiniz.

 

 

bolme