550 ‘Requested action not taken: mailbox unavailable or not local’ çözümü

Paylaş:

550 ‘Requested action not taken: mailbox unavailable or not local’ hatası mı aldınız? O zaman aşağıda ki yazıyı okuyup işlemi uyguladığınızda çözüme ulaşabilirsiniz.

Plesk panelde ekli olan bir alan adınızın bünyesinde ki oluşturduğunuz mail adresinden her hangi bir yere mail gönderimi yaptınız. Mail gönderimi yapılan karşı tarafın mail adresi mevcut değilse veya mail sunucusu yapılandırmasında sorun varsa gönderim yapan mail adresine şu şekilde bir uyarı/hata mail bilgilendirmesi döner.

 

Çözümü: Mail gönderimi yapılan mail adresi kendinize ait sunucu barındırması içinde değilse alınan uyarı/hatayı karşı tarafa ileterek yer sağlayıcısına iletmesini söyleyebilirsiniz.

Eğer mail gönderimi yapılan mail adresi kendi sunucu barındırması içinde ise öncelikle plesk panelde e-posta adresini etkinleştirin. Aynı şekilde sunucu içinde ki mail enable mail servisi içinde “Messaging Manager > Post Offices” bölümünde alan adını bularak disable olmuş mail adresini enable konumuna alın. Son olarak sunucu içinde ;
…\…\Mail Servers\Mail Enable\Config klasörü altında ki “address-map.tab” dosyası içinde mail adresinizin başında bulunan sadece “ünlem (!)” işaretini silerek dosyayı kayıt edin.

Bu işlemi yaptıktan sonra mail servisinizi restart ederek mail gönder/al işleminizi tekrar deneyebilirsiniz.