HAARP

Paylaş:

Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı veya kısacası HAARP nedir?

Alaska Gakona yakınlarında 1990 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Alaska Üniversitesi ve Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından finanse edilerek BAE Systems tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

Tesisinin işletilmesi, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’nden 11 Ağustos 2015 tarihinde Alaska Fairbanks Üniversitesi’ne devredildi ve HAARP’ın arazi kullanımı kooperatif araştırma ve geliştirme anlaşması yoluyla iyonosferik fenomenolojinin keşfine devam etmesini sağladı.

HAARP’ın amacı iyonosferi analiz ederek radyo iletişim, izleme ve navigasyon için teknolojik iyileştirme potansiyelini araştırmaktır. İyonosfer yaklaşık 60 ila 80 km yükseklikte başlar ve 500 km yüksekliğe kadar uzanır. İyonosferde radyo dalgalarının etkileşime girebileceği serbest elektronlar ve iyonlar vardır. HAARP radyo dalgaları elektronları ısıtır ve doğada meydana gelen etkileşim türlerine benzer küçük sapmalar yaratır. Doğal fenomenler rastgeledir ve gözlemlenmesi genellikle zordur. HAARP ile bilim adamları, çarpıklıkların ne zaman ve nerede meydana geleceğini kontrol edebilir, böylece etkilerini ölçebilirler.

Araştırma istasyonundaki en önemli ve en meşhur cihaz 33 dönüm üzerine yayılmış ve 3.6 megawatt’ı üst atmosfere ve iyonosfere yayabilecek 180 HF çapraz dipol antenlerden oluşan fazlı bir dizi olan İyonosferik Araştırma Cihazıdır (IRI). IRI, yüksek frekans bandında çalışan yüksek güçlü bir radyo vericisidir.

VHF ve UHS radarı, fluxgate manyetometresi, digisonde (bir iyonosferik ses cihazı), indüksiyon manyetometresi gibi diğer aletler IRI tarafından uyarılan bölgedeki fiziksel süreçlerin incelenmesi için kullanılır. Merkezde yüksek frekansta radyo sinyali yayınlayabilen toplam 180 adet anten bulunmaktadır. IRI ile iyonosferi anten gibi kullanarak düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar yaratılabilir ve zayıf kuzey ışıkları (aurora) benzeri parlamalar elde etmek mümkündür.

HAARP projesi iklim kontrol silahı olması ve yapay deprem, zihin kontrolü yaratabilmesi gibi birçok komplo teorilerine konu olmuştur. Bilim insanları ve eleştirmenler tarafından bu iddiaların eksik veya hatalı bilgiye dayandığı, iddiaların tesisin kabiliyetlerinin çok üzerinde olduğu ve doğa biliminin kapsamını aştığı belirtilmiştir.

 

 

 

Kaynak: Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı HAARP